ČAFP

Právě si prohlížíte Finanční poradce, který má zájem o certifikaci svých znalostí, dává jasně najevo, že o své práci přemýšlí

Finanční poradce, který má zájem o certifikaci svých znalostí, dává jasně najevo, že o své práci přemýšlí

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuČAFP

Říká v rozhovoru jeden z lektorů přípravného kurzu Master of Financial Planning (MFP) Dušan Šídlo. Ten je jedním z předních českých odborníků na oblast osobních financí a zejména pojišťovnictví a my jsme nadmíru potěšeni, že posílil náš lektorský tým. Co dále ke své roli prozradil?

Jak vnímáte vaši lektorskou úlohu v rámci projektu Master of Financial Planning?

Mám radost, že jsem součástí lektorského týmu. Finanční vzdělávání je jednou z mých priorit, což například dokazuji mojí publikační činností a knihami o finanční gramotnosti. Na tomto programu se mně velice líbí personální obsazení. Pan profesor Daňhel či pan docent Budinský jsou pro mě zárukou kvality a také toho, že tento program bude zahrnovat teorii a praxi v optimálním poměru. Svoji roli vnímám především v té praktické rovině. Předám účastníkům to, co jsem se naučil za více než 15 let analytické a poradenské činnosti. Jsem přesvědčen, že finanční poradci se tak nejen z mé strany mohou těšit na reálnou využitelnost informací, které se v přípravném kurzu dozvědí.

Je nějaké téma v přípravném kurzu pro Vás „srdcové“ nebo naopak nějaká oblast, která Vám v programu kurzu chybí?

Baví mě celá oblast financí. Nicméně mojí specializací je především oblast pojišťovnictví. V posledních měsících jsem se věnoval především tématu výluk a neplnění pojišťoven. To je určitě téma, které do své části kurzu zahrnu. Mám rád i obecná témata, jako je kritické myšlení či vícekriteriální rozhodování. Převedeno do praxe, jak by si finanční poradce měl ověřovat informace a jak si „usnadnit život“ při výběru finálního produktového řešení. Mé náměty, co by měl kurz zahrnovat, byly přijaty, takže mně v kurzu nic nechybí. Naopak se mně líbí i zahrnutí psychologického (behaviorálního) pohledu a také to, že v centru celého vzdělávání je finanční plán, který považuji za důležitou součást práce finančního poradce. 

Jaký předmět z doby studia ekonomie lze označit za Váš oblíbený?

Měl jsem to jednoduché. Ještě před studiem na Vysoké škole ekonomické, jsem rok studoval na první vyšší odborné škole se zaměřením na pojišťovnictví. Tehdy jsem ještě neviděl na pojišťovnictví nic zajímavého. Velmi brzy jsem však objevil, že jde o velmi pestrý obor, který zahrnuje matematiku, investice, pojistné právo, psychologii, makroekonomii i mikroekonomii. Ve škole jsem si tedy postupně oblíbil veškeré předměty, které se nějakým způsobem týkaly pojišťovnictví, mimo jiné i kurz pana profesora Daňhela.

Souhlasíte s názorem, že certifikace znalostí jako je MFP může být konkurenční výhodou?

Ano, souhlasím. Za důležité však považuji také to, že finanční poradce, který má zájem o certifikaci svých znalostí, dává jasně najevo, že o své práci přemýšlí. Vnímá ji jako svoje poslání, je pro něj důležité dobré jméno a chce mít čisté svědomí před svými klienty a sám před sebou. Proto se vzdělává a ověřuje si, zda klientům v daný moment poskytuje tu nejlepší možnou službu.

Děkujeme za rozhovor a těšíme se na spolupráci.