Ceny energií dopadají na všechny

Jaké faktory ovlivní v krátkodobém a dlouhodobém horizontu vývoj ceny energií? Jakým směrem se jejich tržní ceny vydají? Odpovědi hledá ve svém komentáři Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select. „Řada domácností a firem musí v současnosti čelit extrémnímu nárůstu cen elektřiny a pohonných hmot. Na nárůstu ceny elektřiny se jasně projevuje zdražování plynu a nejistoty spojené s jeho budoucími dodávkami. Dále do růstu ceny vstupují i povolenky a nemalá část jde za vyšší cenou černého uhlí. U odběru plynu se některým zákazníkům oproti částkám předcházejícím podzimnímu zdražení zvýšily zálohy i o 150 %,“ řekl Richard Bechník.

Cena evropské ropy Brent se sice pohybuje na nižších úrovních oproti začátku března, kdy vystoupala až k hodnotám přesahujícím 130 USD za barel, nicméně je stále v blízkosti 108 USD za barel.  Před rokem se přitom ropa obchodovala za hodnotu 66 USD za barel. Otázkou pro spotřebitele i investory nadále zůstává nejistota, jak se daná komodita bude celosvětově vyvíjet v následujícím období.

Hospodářská komora realizovala průzkum mezi svými členy ohledně odhadovaných dopadů dynamicky se měnících cen. U energií včetně pohonných hmot polovina podnikatelů dále vyhlíží meziroční nárůst cen vstupů výše jak o 50 %. Teprve uvidíme, jak citelně naše peněženky tento náklad zasáhne. Bude záležet i na přístupu firem, jestli částečně přenesou vyšší ceny vstupů i na svá bedra formou snížení ziskové marže.

Jaké faktory budou ovlivňovat cenu ropy?

Na jednu stranu zde máme krátkodobě cenově prorůstové faktory. Mezi ně můžeme zahrnout například fakt, že zásoby ropy v USA minulý týden prudce klesly. Snížily se o 8 milionů barelů v kontrastu s původním očekávaným zvýšením o 2,5 milionu barelů. Jednalo se o kombinaci příčin nárůstu exportu na více než dvouleté maximum (především kvůli Evropě) spolu s nijak vysokou produkcí, která se blížila úrovním před pandemií. Současně musíme vzít v úvahu, že zvýšený vývoz americké ropy byl kompenzován částečným rozpuštěním amerických strategických rezerv v objemu 4,7 milionu barelů.

Jednoznačně proti zdražování ropy ve střednědobém horizontu zase může hovořit ochladnutí globální ekonomiky. Mezinárodní měnový fond kvůli negativním hospodářským důsledkům války na Ukrajině zhoršil odhad letošního růstu světové ekonomiky na 3,6 % z dříve předpokládaných 4,4 %.

V globálním měřítku dále uvidíme, jak budou skutečně odpojeny ruské dodávky energetických komodit od světové poptávky. Spojené státy minulý měsíc zavedly zákaz dovozu ruské ropy a rafinovaných produktů počínající od 22. dubna. Velké světové obchodní domy pak plánují snížit nákupy ropy a paliva od ruským státem kontrolovaných ropných společností již 15. května. Kancléř největší evropské ekonomiky Německa, Olaf Scholz, se pak nechal slyšet, že by jeho země mohla ukončit dovoz ruské ropy do konce roku. Německo již snížilo dovoz této komodity, přičemž ruská ropa nyní tvoří 25 % německého dovozu, začátkem roku ale podíl dosahoval 35 %.

Ruská reakce na sebe nenechala dlouho čekat, když v ní Federace pohrozila přesměrováním svého energetického exportu ze Západu do spřátelených zemí. Mezi nimi bychom jako nejvýznamnější obchodní partnery našli Čínu a Indii, které prozatím odmítly nějak výrazně odsoudit kroky Ruska a nadále nakupují ruskou ropu. Indie dokonce představuje třetího největšího dovozce ropy na světě. Od ruské invaze z 24. února si už zarezervovala nejméně 16 milionů barelů ruské ropy, což je objem odpovídající jejímu nákupu za celý rok 2021. Čína je pro změnu ve světovém měřítku největším dovozcem ruské ropy. Loni nakupovala v průměru 1,59 milionu barelů denně, což odpovídá 15,5 % ruského podílu na jejím celkovém dovozu.

Odhady cen jednotlivých institucí

Samotná Agentura pro energii dodává, že dopad západních sankcí a averze odběratelů vůči ruské ropě se plně projeví teprve od května. Výraznému deficitu by však podle ní měl zabránit pokles poptávky v souvislosti s pandemickou situací v Číně, zvyšování produkce skupiny OPEC+ a právě bezprecedentní čerpání nouzových zásob Spojenými státy a jejich spojenci.

Bank of America predikuje vývoj cen ropy u 110 USD za barel, pouze u extrémně negativního scénáře ve spojení s válkou bychom se mohli podívat na ceny výše nad 130 USD za barel. J. P. Morgan staví svůj základní vývojový scénáře velice podobně, když vyhlíží u evropské ropy Brent cenu 110 USD za barel v druhém čtvrtletí 2022 a 100 USD za barel ve třetím čtvrtletí.

Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select

 

Fincentrum & Swiss Life Select je přední finančně-poradenskou společností v České republice, která poskytuje komplexní finanční služby na nejvyšší kvalitativní úrovni. Je součástí finanční švýcarské skupiny Swiss Life, předního poskytovatele penzijních a finančních řešení v Evropě s tradicí již více než 160 let. Skupina spravuje aktiva v hodnotě více jak 240 mld. CHF, zaměstnává přibližně 10 000 osob a zhruba 14 000 profesionálních finančních poradců. Akcie Swiss Life jsou obchodovány na burze v Curychu a jsou rovněž zařazeny do hlavního indexu SLI (Swiss Leader Index), který zahrnuje 20 největších společností obchodovaných na burzách ve Švýcarsku. Více na: www.fcsls.cz.

Společnost Fincentrum & Swiss Life Select a.s. zveřejňuje každý měsíc hodnoty ukazatele Fincentrum Hypoindex® a čtvrtletně Index českého investora CII750. Dále provozuje odborné portály investujeme.cz a hypoindex.cz.

 

V případě zájmu kontaktujte:

Miroslav Beneš
Mobil: +420 603 174 347
E-mail: miroslav.benes@benesgroup.cz

Milan Kříž
Mobil: +420 602 266 316
E-mail: milan.kriz@benesgroup.cz