Americká centrální banka uklidňuje trhy – Komentář Fincentrum & Swiss Life Select

Praha, 31. srpna 2021 – Šéf americké centrální banky ve svém pátečním projevu potvrdil pokračující ekonomické zotavování. „Současně ale spíše uklidňoval trhy tvrzením, že zpřísnění měnové politiky není na pořadu dne. V pátek pak podrobně informoval o tom, proč považuje nárůst inflace jako dočasný. Mimo jiné je způsobena časově omezeným nabouráním odběratelsko-dodavatelských řetězců,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select. Centrální banka tak údajně zůstane i nadále zdrženlivá ohledně případného zvyšování úrokových sazeb.

Zvedání sazeb je do budoucna podmíněno především směřováním ekonomiky k plné zaměstnanosti. Za předpokladu dobré kondice na trhu práce mohou být však již tento rok omezeny měsíční nákupy amerických státních dluhopisů a cenných papírů zajištěných hypotékou do bilance centrální banky. Zaměstnanosti by mohl pomoci růst pracovních míst díky znovuotevření některých škol či zmírnění omezení péče o děti. Zaznělo také, že zde máme nemalá rizika spojená s šířením varianty Delta, což je jasný argument pro setrvání aktuálně nastavené měnové politiky.

 

Reakce akciových trhů

Americké akcie se po proslovu obchodovaly výše, přičemž index S&P 500 dosáhl rekordního maxima. Posílilo 9 z 11 hlavních sektorů v rámci indexu S&P 500. Nejvyšší růst zaznamenaly energetické společnosti. Vystoupení šéfa centrální banky USA Jeromea Powella uklidnilo obavy z načasování snižování úrokových sazeb a vyvolalo mezi investory před víkendem nákupní náladu. Investoři tak jednoznačně dospěli k názoru, že centrální banka nesignalizuje nějaký spěch na zpřísnění měnové politiky. Technologický index Nasdaq si připsal více než 1 %, když zaznamenal již šestý růst během poslední sedmi dní. Nasdaq zároveň zavřel na rekordním maximu 15 129 bodů.

 

Vývoj dolaru

„Naopak dlouho očekávané vystoupení šéfa Fedu v Jackson Hole přineslo dolarovým býkům lehké zklamání. Výhled pomalejšího zvedání úrokových sazeb zapříčinil lehké oslabení dolaru. Z pátečního výstupu guvernéra Powella profitovala zejména rizikovější aktiva, včetně koruny. Kurz se posunul směrem k hranici 25,50 za euro,“ komentuje Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

 

Reakce dluhopisových trhů

Výnosy státních dluhopisů v reakci na vystoupení mírně klesly, jejich ceny tak zhodnotily. „Když se nyní podíváme na výnosovou křivku (výnosy amerických státních dluhopisů se splatností kratší než jeden rok až po 30 let), tak vidíme v delším časovém horizontu pomalejší nárůst úrovně výnosů (tzv. zploštění výnosové křivky). To nám může indikovat, že trh očekává ve vzdálenější budoucnosti oslabení ekonomického růstu,“ upozorňuje Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select. I proto někteří analytici neočekávají, že by desetiletý výnos amerického státního dluhopisu překonal letošní maximum kolem 1,75 % z konce čtvrtletí.

 

Ekonomické ukazatele

Na ekonomiku, finanční trhy a měnovou politiku mají dopad především následující makroukazatele. Páteční zpráva ministerstva obchodu ukazuje, že mzdy v USA rostou a Američané dále zvyšují úspory. Zdá se, že inflace dosáhla vrcholu, což by mohlo zachovat kupní sílu domácností. Podniky také doplňují zásoby a vyvážejí více zboží, což naznačuje, že zpomalení růstu v tomto čtvrtletí by se v dalším období mohlo lehce odrazit.

Cenový index výdajů na osobní spotřebu (PCE), který nezahrnuje složky potravin a energií, se v červenci vyšplhal pouze o 0,3 %. To byl nejmenší nárůst za pět měsíců. Za 12 měsíců do července vzrostl tento cenový index PCE o 3,6 %. Základní cenový index PCE je právě preferovaným měřítkem inflace pro FED. O ten se centrální banka opírá, že není zapotřebí panikařit z nárůstu cenové hladiny.

Fincentrum & Swiss Life Select je přední finančně-poradenskou společností v České republice, která poskytuje komplexní finanční služby na nejvyšší kvalitativní úrovni. Je součástí finanční švýcarské skupiny Swiss Life, předního poskytovatele penzijních a finančních řešení v Evropě s tradicí již více než 160 let. Skupina spravuje aktiva v hodnotě 254 mld. CHF, zaměstnává přibližně 8 600 osob a zhruba 14 000 profesionálních finančních poradců. Akcie Swiss Life jsou obchodovány na burze v Curychu a jsou rovněž zařazeny do hlavního indexu SLI (Swiss Leader Index), který zahrnuje 20 největších společností obchodovaných na burzách ve Švýcarsku. 

Více na www.fcsls.cz a www.swisslife.com.


Společnost Fincentrum & Swiss Life Select a.s. zveřejňuje každý měsíc hodnoty ukazatele Fincentrum Hypoindex® a čtvrtletně Index českého investora CII750. Dále provozuje odborné portály investujeme.cz a hypoindex.cz.

 V případě zájmu o další informace kontaktujte:

 

Miroslav Beneš
Mobil: +420 603 174 347
E-mail: miroslav.benes@benesgroup.cz

Milan Kříž
Mobil: +420 602 266 316
E-mail: milan.kriz@benesgroup.cz